Чому «пітніють» метало-пластикові вікна і, найголовніше – як із цим боротись?

Питання непросте. Спробуємо пізнати тонкощі в цьому разом з Вами. Що означає з фізичної точки зору появу крапель води на внутрішній, з кімнати, стороні склопакета або на профілі? Це означає, що температура поверхні (скла або пластика) виявилася нижчою за точку роси.

Що таке «точка роси»?

Це температура, при якій (або нижче за яку) водяна пара, що завжди міститься в повітрі, з ненасиченого (кажучи побутовою мовою – такого, який може ще увібрати в себе додаткову воду) стає насиченим, і надлишки його випадають у вигляді опадів, в даному випадку – конденсату.

Точка роси міняється залежно від тиску повітря (практичного значення це не має, оскільки для процесів, які ми будемо розглядати, атмосферний тиск цілком можливо прийняти постійним), і залежно від змін температури і відносної вологості повітря (а от ці параметри дуже і дуже важливі для нас).

Відносна вологість – це співвідношення тієї кількості води, яка знаходиться в даний момент в повітрі у вигляді ненасиченої водяної пари, до тієї кількості води у вигляді насиченої водяної пари, яке максимально здатне поглинути в себе повітря при даній температурі. Найбільш комфортна для людини відносна вологість – 40.60%.

Чим нижча температура повітря в кімнаті, тим менше води потрібно для утворення в ній насиченої водяної пари, тим нижче точка роси, і тим легше воді випадати у вигляді конденсату на вікнах. Наприклад, при температурі повітря в кімнаті +15°С і відносній вологості 90% точка роси +13,38°С; іншими словами – в холодній і сирій кімнаті взимку поява конденсату на метало-пластикових вікнах практично неминуча. При тих же +15°С, але вологості 60% точка роси +7,30°С, що істотно зменшує ризик конденсату, а при вологості 40% в тій же кімнаті точка роси складе +1,51°С, що практично виключить його. Для звичайної температури в житлових приміщеннях +20°С і оптимальній відносній вологості 60% точка роси складає +12°С. Тобто, якщо внутрішнє скло, профіль або (що також інколи зустрічається) віконний укіс матиме температуру меншу, ніж +12°С, на цих поверхнях випадатиме роса.

Вологість і температуру можна виміряти термометром-гігрометром TFA.

Якими ж шляхами відбувається охолоджування вікна?

По-перше, шляхом охолоджування всієї площини вікна, дотичної з холодним зовнішнім повітрям.

По-друге, шляхом проникнення холодного повітря через дренажні отвори в нижній частині профілів. Дренаж необхідний для видалення води, що конденсується всередині профілю, – без таких отворів вода, накопичуючись всередині профілю, при замерзанні руйнувала б сталеве армування і сам профіль

Що це означає з практичної точки зору?

Будь-які заходи щодо усунення запітніння повинні переслідувати такі цілі – знизити відносну вологість в приміщенні і нагрівати якомога більше внутрішнє скло.

У приміщенні необхідно періодично перевіряти нормальну роботу вентиляції. У переважній більшості випадків, отримавши сигнал від Клієнта про запітніння встановлених метало-пластикових вікон, і виїжджаючи| до нього, фахівці виявляють непрацюючу вентиляцію. У квартирах найпростіше перевірити наявність тяги у вентиляційних каналах по відхиленню полум’я – наприклад, підпаленого поблизу вентиляційних ґрат клаптика паперу. Якщо немає нормальної вентиляції, відносна вологість повітря підвищується, точка роси наближається до температури повітря, і конденсат легко випадає на склі. Особливо згубне поєднання поганої вентиляції і поганого обігріву приміщення. Тоді конденсат випадає практично гарантовано.

Необхідно якнайкраще теплоізолювати зовнішню стіну. Будь-яка теплоізоляція нехай ненабагато, але підвищує температуру і всередині приміщення, і, що особливо важливе для нас – привіконного простору і, як наслідок – температуру внутрішнього скла і профілю. У жодному випадку не виконуйте віконні укоси з штукатурного розчину або з гіпсокартону без теплоізоляції – тільки з гіпсокартону з ефективною теплоізоляцією!

Чим краще і ефективніше Ви утеплюватимете приміщення (насамперед віконні укоси, простір під підвіконням, відливом, всю зовнішню стіну; не перешкодить, особливо на останніх поверхах, утеплювати стелю і влаштувати підігрівання підлоги), тим вище – при тому ж режимі опалювання – буде температура у Вашому приміщенні і на внутрішніх частинах вікна, і тим менше буде можливостей для утворення конденсату.

Після установки метало-пластикових вікон режим вентиляції в приміщенні кардинально міняється. Якщо повітрообмін в кімнаті із старими дерев’яними вікнами багато в чому відбувався через нещільність рам і коробок, то метало-ластикові вікна різко зменшили його. Зникли протяги, стало тихіше, але – помітно підвищилася вологість в приміщенні. Це обставина, а також те, що температура внутрішнього скла в склопакеті завжди нижча (між зовнішньою і внутрішньою температурою відстань – 24 або 32 мм), ніж температура внутрішнього скла в традиційному дерев’яному вікні, відстань між стеклами в якому мінімум 50 мм, а може бути і 100, і 200 мм, і приводить до того, що метало-пластикові вікна в цілому запітнівають легше, ніж традиційні дерев’яні.

Метало-пластикові вікна хоча і виконують в цілому такі ж функції, як і традиційні дерев’яні, в той же самий час за своєю суттю є багато в чому принципово іншою захищаючою конструкцією. Їх установка різко міняє мікроклімат в приміщенні і вимагає загалом інших побутових (простих і нескладних) навиків. Вентиляції приміщення повинно приділятися більше уваги, ніж до заміни вікон, особливо в сирих і холодних приміщеннях.

Отже, якщо Ваші метало-пластикові вікна запітнівають, будь ласка:

перевірте і при необхідності усуньте несправності витяжної вентиляції;

зробіть своє приміщення якомога теплішим, проведіть ретельну теплоізоляцію;

старайтесь зробити так, щоб температура в холодну пору року по можливості не опускалася нижче +20°С, в крайньому випадку +18°С;

усуньте (якщо це можливо) джерело постійної вогкості – затікання з даху, прориви трубопроводів, вода в підвалі та інше;

почастіше провітрюйте приміщення.